Zájem o nemovitosti ve střední Evropě je stále silný

Zájem o nemovitosti ve střední Evropě je stále silný

V Polsku, v České republice, na Slovensku i v Maďarsku a Rumunsku pokračoval v tomto roce robustní růst investic do komerčních nemovitostí. Tyto investice podle poradenské firmy Cushman & Wakefield ve druhém čtvrtletí roku 2016 dosáhly hodnoty 2,6 miliardy eur, což je o 56 % více než v 1. čtvrtletí. Odborníci přitom předpokládají, že tato silná poptávka se udrží i v příštím roce.

Autor: SF/pb, Datum: 27.09.2016celý článek »

Krátkodobé pronájmy: slušný zisk i hrozba regulace

Krátkodobé pronájmy: slušný zisk i hrozba regulace

Krátkodobé pronájmy se v řadě evropských metropolí pro mnoho majitelů bytů staly novou cestou k zajímavým příjmům. K jejich oblibě přispívají také webové zprostředkovatelské služby, které se objevily jako houby po dešti. Rostoucí zájem ale současně vyvolává řadu otazníků stran dopadů na bytový trh i jinam – a ty vedou k sílícím hlasům po regulaci takového podnikání.

Autor: SF/pb, Datum: 23.09.2016celý článek »

Jaromír Kafka, Sportakcent: provozní náklady bazénů dokážeme snížit o 50 %

Jaromír Kafka, Sportakcent: provozní náklady bazénů dokážeme snížit o 50 %

Co se počtu týká, Česko má malých i velkých bazénů v porovnání se světem dost. Trochu ale pokulhává jejich kvalita obchodní i ekonomická, a to především z hlediska nabídky služeb a provozních nákladů, které jsou leckde zbytečně vysoké – říká Jaromír Kafka, výkonný ředitel společnosti Sportakcent.

Autor: Petr Bým, Datum: 21.09.2016celý článek »

Hypotéky v Praze a v regionech

Hypotéky v Praze a v regionech

Domácí banky v prvním pololetí tohoto roku podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj poskytly takřka 54 tisíc hypoték za 102 miliard korun. Pokud ke statistice MMR přidáme ještě data za Expobank, Equa Bank, Air Bank a několika dalších bank (Fio bank, mBank, Oberbank a WSPK), které údaje tohoto typu nezveřejňují, pololetní hypoteční produkce dosáhla hodnoty téměř 110 miliard Kč. Na místě je otázka: kde se hypotékám daří nejvíce? A kolik si půjčují lidé v různých regionech Česka?

Autor: SF/pb, Datum: 20.09.2016celý článek »

Jakub Cigler: chci být poučeným optimistou!

Jakub Cigler: chci být poučeným optimistou!

Od netransparentního klientelismu jsme v Praze přešli k nenávisti vůči developmentu a výstavbě vůbec, ale naštěstí nikoli všude – konstatuje s jistou dávkou optimismu architekt Jakub Cigler, jehož ateliér Jakub Cigler Architekti se v poslední době podepsal pod takové projekty jako Florentinum či Aviatica.

Autor: Petr Bým, Datum: 16.09.2016celý článek »

Investoři vyžadují transparentnost

Investoři vyžadují transparentnost

Podle indexu 2016 Global Real Estate Transparency Index (GRETI), který zpracovaly společnosti JLL a LaSalle Investment Management, zlepšily v uplynulých dvou letech dvě třetiny sledovaných realitních trhů svou transparentnost. Polepšila si i Česká republika, což je pro naše developery dobrá zpráva – investoři globálního charakteru totiž vyžadují především přehlednost a čitelnost realitních poměrů.

Autor: Petr Bým, Datum: 15.09.2016celý článek »

Glosář Michala Šourka: V Praze se přestane stavět?

Glosář Michala Šourka: V Praze se přestane stavět?

Pražský Institut plánování a rozvoje během léta nejprve zveřejnil dlouho očekávaný návrh „metropolitního plánu“ – a vzápětí předložil k veřejnému projednání celoměstsky významnou změnu Z 2832/00 Územního plánu sídelního útvaru hlavního města Prahy. Zatímco prvnímu návrhu předcházely nejrůznější dohady, očekávání a něco málo diskuse, navrhovaná zásadní změna dnes platného územního plánu změna přišla jako blesk z čistého nebe. Bližší pohled ale ukazuje, že mají mnoho společného – především východiska.

Autor: Michal Šourek, Datum: 14.09.2016celý článek »

Hypotéky: konkurence sílí, sazby klesají

Hypotéky: konkurence sílí, sazby klesají

Snižování sazeb během prázdnin neskončila neplatí to ani pro jejich konce. V srpnu snížily své nabídkové sazby hned čtyři banky a v prvních zářijových měsících se přidaly další dvě. Jak ukazuje analýza společnosti GOLEM Finance, konkurence na hypotečním trhu přitvrzuje a blížící se regulace, respektive plány ČNB na „zklidnění“ trhu, může s kartami ještě pěkně zamíchat. Boj o klienta tak bude pokračovat.

Autor: SF/pb, Datum: 13.09.2016celý článek »

Jaroslav Vondřička, V Invest CZ: Opíráme se o diverzifikaci našich produktů

Jaroslav Vondřička, V Invest CZ: Opíráme se o diverzifikaci našich produktů

Současný boom na trhu nových bytů skončí v okamžiku, kdy ČNB přestane kontrolovat kurz koruny. Pak se zvýší úrokové sazby a následně přestanou být hypotéky tak dostupné jako nyní – tvrdí Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest, která je známá především svými luxusními rezidenčními projekty. V Invest dnes sídlí v Jinonickém zámečku a chystá jeho zásadní revitalizaci.

Autor: Petr Bým, Datum: 09.09.2016celý článek »

Brno, Ostrava: kancelářské trhy v různé kondici

Brno, Ostrava: kancelářské trhy v různé kondici

V první polovině roku 2016 dosáhla celková výměra moderních kancelářských ploch v Brně 484 000 m2. Budovy třídy A přitom představovaly 78 % této plochy, když zbývajících 22 % tvořily kanceláře třídy B. Poměr budov třídy A a B je v severomoravské metropoli podobný (72 ku 28 %), ale jejich celková výměra je oproti Brnu ani ne poloviční – v Ostravě si dnes zájemci o kvalitní kancelářské prostory mohou vybírat jen z nabídky 208 400 m2.

Autor: Petr Bým, Datum: 07.09.2016celý článek »